OyunGelistirici.Net

deniz tarafından Salı, 24/10/2006 - 8:55am tarihinde gönderildi.

Türk oyun yapımı camiasının iki haber/kaynak sitesi güçlerini birleştirdi. Karabit.org ve GameDevTR.net siteleri içeriklerini birleştirerek artık OyunGelistirici.Net adı altında çalışmalarına devam edecekler.

OyunGelistiri.Net sitesi forumlar, makaleler ve oyun sektörümüzden güncel haberler ile oyun yapımı ile ilgilenen herkese yararlı olabilecek bir oluşum. Bu genç ve dinamik siteye yayın hayatında başarılar diliyoruz.

OyunGelistirici.Net

Misafir Kullanıcı (?) tarafından Salı, 24/10/2006 - 2:06pm tarihinde gönderildi.

İyi, güzel ve hoş. Fakat bu herhangi bir çalışma disiplini, farklı bir bakış açısı, öğretebilirlik, üretkenlik sağlamaz. Önemli olan temelin gerçekten sağlam olması. Önemli olan ne yaptığınızdır. Yani bir büyüğümüzün dediği gibi "konuşmak kolay, kodunu göreyim" ("Talk is cheap, show me the code."white b. jersey). Yani iyi güzel birleşin ama birleşmeden önce neydiniz ki zaten? Amacım yermek, boş laf geveleyip yaptığınızı küçümemek değil. Sadece belli argümanlarla sizleri motive etmeye çalışıyorum. Tabii ki bu tip oluşumların hayırlı ve bu camiaya faydalı olması temennimdir.


Extatic (?) tarafından Çar, 25/10/2006 - 2:54pm tarihinde gönderildi.

Kadrolarında bir oyun şirketinde çalışan daha doğrusu bence bizim başımız olan var. Ayrıca bir şirkette çalışan grafikerlerimizde mevcut gerçi bu yorumu yazmak bana düşmez. Birde benmi tanıdımadığım insanlar var. Kod ve grafik bilgilerinin güçleri oldukça yüksek olduğuna inanıyorum.


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Çar, 25/10/2006 - 6:06pm tarihinde gönderildi.

Sanırım tam anlayamadınız. Ben sitedeki insanların kabiliyetleri, ustalıkları hakkında birşey ileri sürmedim. Çünkü bu insanları tanımıyorum. Ben bir noktaya dikkat çektim ve buda ilk yorumumda mevcut. O yüzden, ilk yazdığım yazıyı tekrar okumanızı tavsiye etmekten başka söyleyebileceğim fazla birşey yok. Saygılar...


Mert Doğudur (?) tarafından Per, 26/10/2006 - 8:14pm tarihinde gönderildi.

Merhaba;

ex arkadaşım sanırım yalnış anlamışşsın arkadaşın dediklerini arkadaş yıkıcı değil yapıcı eleştiri yapmış.evet haklısın.ancak önceden karabitde ne yazıkki oyun yapımından çok programlama ile ilgili yapılıyordu ve gamedevtr çok daha profesyonel bir platform yoluncaydı.çancak şimdi birleşince kullanıcı sayısı felan dengelendi sanırım.hgep beraber daha iyiye gideceklerine inanıyorum.benim bildiğim Korcan Ergün ceidotta o ekipte bulunan.ceidot web sitesinde görmüştüm.Birde Melih (soyadını bilmiyorum) isimli arkadaş sanırım bir grafik firmasında.inşallah eski dökümanları en kısa zamanda eklerler çünkü gerçekten çok güzel dökümanlar ve yazarlar vardı.

Mert Doğudur


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Per, 26/10/2006 - 6:54pm tarihinde gönderildi.

kendini ispatlayabilmek için illa oyun yapmış olmak gerekmez. karabit, ülkemizde programlamaya gereken değeri verebilmiş nadide sitelerdendir. gamedev' e zaten laf yok. siteye girerseniz kodları görebilirsiniz. bu site, insanlara sıfırdan eğitim vermektedir. girip eğitselleri görebilirsiniz.


Ulas (?) tarafından Cts, 28/10/2006 - 11:52am tarihinde gönderildi.

"Yani bir büyüğümüzün dediği gibi "konuşmak kolay, kodunu göreyim" ("Talk is cheap, show me the code."white b. jersey)Yani iyi güzel birleşin ama birleşmeden önce neydiniz ki zaten.
sizleri motive etmeye çalışıyorum"

Simdi hic yapmadigim bir seyi yapacagim ve seviyemi dusurum sana cevap verecegim-
"I walk the walk , do the talk , and show you the Fuc*** code" (Ulas)
Ben karabit.org u kendime cikar saglasin diye baslamadim, Kimseyede hava atma niyetim yoktu. Kendi tecrubelerimi ,yurt disinda bir oyun firmasinda calisan biri olarak, Turkiyedeki insanlar ile paylasmakti. Cesitli egitseller yazdim, bunlari yazarkende karsimdakinin hic bir sey bilmedigi varsayarak. Cunku en zoru bir yerinde tutup baslamak, daha sonrasi zaten corap sokugu gibi geliyor. Forumlardaki cevaplarimi okuyanlar sanirim sana daha iyi cevaplar vereceklerdir.
2. Motivasyonun icin ayrica tesekkur ederim ayrica gaza geldim. Zaten kendi cevabinida yazmissin " boş laf geveleyip yaptığınızı küçümemek değil" demissin ama yaptigin budur.

Birisi kod demis, ben kendi calistigim ve bilgimin oldugu alanda yorum yaparim, ben bir grafiker yada artist degillim, kod yazarim, Ben cok egitsel ve programlama ile ilgili konuya onem verdigim icin degil, bu isten anladigim icin o konularda yaziyorum. Her zaman sunu soyledim , her seyi az yapmaktansa birseyi tam yapmak en onemlisi.
Iste bizim ulkemizin eksikligi bu: profesyonalizm . Sesten anlayanin isini ona birakacaksin, grafikcinin isini ona, sen yaptigin iste en iyisi olmak icin calisacaksin.

Saygilar sevgiler
ULAS


Evren (?) tarafından Paz, 29/10/2006 - 12:20am tarihinde gönderildi.

Bu lafı diyen vatandaşın göZüne kodu sokacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ama isterdimki kendini rezil etmesin. İnsanlık ve paylaşım kelimelerinden nasibini alamamış bir insan olduğunu kendisi apaçık göstermiş. Aklı kıtlığına veriyorum o yüzden kendisini duymazlıktan geliyorum şimdilik...


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Paz, 29/10/2006 - 12:46pm tarihinde gönderildi.

Nedir bu şiddetiniz güzel kardeşim. Neyi kimin gözüne sokuyorsunuz yahu. "Bu lafı diyen vatandaşın göZüne kodu sokacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" kimsin bunu kime neden diyorsun. Bu lafların muhatabı benmiyim şimdi burda. Nasıl bu şekilde garip bir fikrisabit saldırganlık içerisindesin.

Bence herşeyden önce okumanız, daha çok okumanız ve erdem sahibi olmanız gerekiyor. Senin yaptığın, konuştukların kod yazan adam konuşması, akıllı adam konuşması değil. Sen resmen sokak serserisi ağzıyla konuşuyorsun. Terbiyesizlik yaptığının farkında değilsin üstelik.

Eleştiriden olumlu şeyler çıkarabilmek çok farklı bir mevzudur. Ki anlayabildiğim sizin bunu yapamayacak olduğunuz.

Size sizin gibi olmak için şunu mu demeliyim. "Afedersiniz ama siz dünkü çocuktunuz biz bbs lerde, usenet lerde cekirdek derleyip, xfree ye mesa sürücüleri yazıyorduk."

Neyse uzatmak niyetinde değilim. Ama artık bu sayfada beni hedef alan hakaret dolu sözler görmek istemiyorum.

iyi çalışmalar herkese.


deniz tarafından Paz, 29/10/2006 - 3:15pm tarihinde gönderildi.

Bu konu altındaki yorumlar karşılıklı sataşma mertebesine ulaştı ne yazık ki. Lütfen tartışmanın tarafları bu konu ile ilgili daha fazla yorum girmesin.

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.


Ahmet Arslan (?) tarafından Paz, 29/10/2006 - 8:15am tarihinde gönderildi.

Eleştiri dediğin kızdıracak cinsten olmalı. Eleştiri iğneleyici olmazsa zaten eleştirmiş olmazsın, olsa olsa gizli şakşak yapmış olursun bu da kimsenin işine yaramaz. Eleştiren arkadaşın dedikleri az çok doğru (görmedikleri de var), sitede bir araya gelen samimi insanlar var, emek var ama ortada çok şey yok. En azından bir oyun yok. Şimdi yapılması gereken eleştirilere kızmamak hele hele "kaale bile almıyorum" triplerine girmemek . Bildiğimiz doğru yolda , yapıcı eleştirilerle beraber yürümek bize gereken...
sefername_gmail.com


 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.