Araçlar

Hükümran Senfoni Fan Club Açıldı

Misafir Kullanıcı tarafından Per, 01/03/2007 - 8:43pm tarihinde gönderildi.

Türk oyun Sektörünün mihenk taşlarından biri olan Hükümran Senfoni 'nin fan sitesi açıldı.

Sitede Hükümran Senfoni ile ilgili şimdiye kadar yayınlanmış pekçok görsel içeriğe yer verilmiş. Ayrıca proje ile ilgili medyada çıkmış olan haberlerin bağlantıları da derlenmiş.

Henüz çok genç bir internet sitesi, umuyorum ki ilerleyen zamanda içeriğini arttırarak daha doyurucu bir hale gelecektir.

www.hsfanclub.com

Ogre 1.4 Çıktı

deniz tarafından Cum, 23/02/2007 - 7:43am tarihinde gönderildi.

Piyasada bulabileceğiniz en kaliteli açık kaynak kodlu grafik motorlarından biri olan Ogre 'nin yeni sürümünün çıktığı duyuruldu.

Yenilemekte fayda var; oyun projeniz için para vermeden kullanabileceğiniz gelişmiş bir grafik motoru arıyorsanız Ogre mutlaka gözönünde bulundurmanız gereken bir alternatif.

http://www.ogre3d.org

Kaynak: oyungelistirici.net

Hükümran Senfoni demo - tam not!

deniz tarafından Per, 08/02/2007 - 4:00pm tarihinde gönderildi.

Hükümran Senfoni isimli oyun projesi üzerinde çalışan İmengi ekibinin ofisine yaptığım ziyaret ile ilgili düşüncelerimi anlattığım yazımı bitirirken şöyle demiştim: İmengi ekibi tüm yeteneklerini kullanarak dağıtıcıların kabul edeceği bir demoyu ortaya çıkarmaya çalışıyor. Gördüğüm çalışma henüz bu kalitede olmaktan uzaktı, ama bu bir süreç, ve onlarda bunun farkındalar. Bu yazımın üzerinden sadece 2 ay geçmişken ekibin ofisine bir ziyaret daha yaptım. Amacım GDC 'ye gidecek final demoyu şöyle bir görmekdi, ve öyle bir şey gördüm ki... Tamamdır.

Arkadaşlar herkes bilsin: Şu anda İmengi ekibinin elinde piyasada bulabileceğiniz herhangi bir RPG türü oyunun demo çalışması olabilecek düzeyde bir demo bulunuyor.Ekip geçen zamanda müthiş bir ilerleme göstermiş, ve tüm samimiyetimle söylemek istiyorum; beklentilerimin ötesinde bir demo ortaya çıkarmış.

İşin en güzel tarafı; artık herhangi bir yayıncı değil, istedikleri bir yayıncı ile anlaşabilmenin peşinde koşuyorlar. Sonuç; dünya çapında dağıtılacak, kaliteli bir oyunumuz olacak bu kesin, bu oyunu kimin dağıtacağı ise 1,5 - 2 ay sonra netlik kazanacak.

İmengi ekibindeki herkesi birkez daha tüm içtenliğimle tebrik etmek istiyorum. Helal olsun.

XNA Game Studio Express 1.0 Yayınlandı

deniz tarafından Salı, 12/12/2006 - 8:14am tarihinde gönderildi.

Microsoft 'un gelecek nesil oyun geliştirme teknolojilerini topladığı XNA Game Studio Express 1.0 versiyonu çıktı. Ücretsiz olan bu ürünü kullanarak Windows (ücretsiz) ve XBox360 (ücretli) platformlarında oyun geliştirebilmek için gerek duyulan birçok yazılıma (derleyici, modelleme ve doku araçları vb.) ücret ödemeden sahip olabileceksiniz.

Ayrıntılı bilgi ve ürünü indirmek için adres:
http://msdn.microsoft.com/directx/XNA/

Kaynak:
http://www.gamedev.net

Sun Microsystem: Java yıl sonunda GPL

Misafir Kullanıcı tarafından Pzt, 13/11/2006 - 5:22pm tarihinde gönderildi.

Sun Java'nın kaynak kodunu tümüyle bu yılın sonunda açacağını aylar öncesinden duyurmuştu. Geçen hafta bazı sitelerde çıkan yazılarda seçilen lisansın GPL olacağı ve çok yakında ilgili duyurunun geleceğini söylüyorlardı.

Bunlarla birlikte durumun netlik kazanması beklenirken, Sun'ın Web teknolojileri Yöneticisi Tim Bray bir açıklama yaptı: blog sayfası

Sonuç olarak Java artık SE, ME ve EE si ile birlikte tamamıyle özgür ve açık kaynak dünyasına ait.(yani hiçbir yere ait değil:)


NVidia CUDA

deniz tarafından Cum, 10/11/2006 - 11:44am tarihinde gönderildi.

NVidia yeni donanım ve yazılım teknolojisi CUDA (compute unified device architecture) yı duyurdu. Bu teknoloji sayesinde C dili kullanılarak yazılacak programlar direk olarak grafik kartının GPU su üzerinde çalıştırılacak ve yüksek işlem gücü isteyen hesaplamalar (mesela oyunlarda fizik hesaplamaları) CPU üzerinden alınıp GPU ya atanabilecek.

GPU shader programcılarının zaten bir süredir türlü shader hileleri ile yapmakta olduğu bu tarz çalışmalar CUDA sayesinde uygulama şekli olarak normal prosedürel bir C programı yazmak kadar kolay hale indirgeniyor.

PhysX Artık Tamamen Ücretsiz!

deniz tarafından Salı, 07/11/2006 - 12:42pm tarihinde gönderildi.

Ageia PhysX fizik motoru artık tüm uygulamalarda (ticari olanlar dahil!) bedava olarak kullanılabilecek. Tek yapmanız gereken sitesinden başvuru formunu doğru bir biçimde doldurmak ve sdk yı indirmek. Geliştirici desteği ve kodun serbest olup olmayacağı gibi konular açıklık kazanmamış olsa da, fizik teknolojileri ile ilgilenenler için kesinlikle çok heyecan verici bir gelişme.

www.ageia.com

kaynak: oyungelistirici.net

Ch C/C++ Interpreter

Misafir Kullanıcı tarafından Cts, 28/10/2006 - 3:33pm tarihinde gönderildi.

Ne kadar başarılı olduğu tartışılır, fakat C/C++ programlama dillerini kullanarak yorumlanabilir programlar yaratma fikri oldukça ilginç olsa gerek. Zira birçok yorumlanabilir dilin C den esinlenerek geliştirildiğini ama C nin yapı itibariyle native executable üretmeye daha yatkın olduğunu düşünürsek.


Pro Ogre3D Programming Çıktı

deniz tarafından Per, 26/10/2006 - 6:18am tarihinde gönderildi.

Piyasadaki en kapsamlı açık kaynak kodlu 3d grafik motorlarından biri olan Ogre3D 'nin kullanımını anlatan Pro Ogre3D Programming isimli kitap raflardaki yerini aldı.

Kitap hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Ogre 3D Anasayfası için tıklayın

F# Programlama Dili

Misafir Kullanıcı tarafından Cum, 22/09/2006 - 7:27pm tarihinde gönderildi.

Microsoft´ un ne yapmaya çalıştığını oturup düşünmemiz gerektiğini gösteren yegane yenilik diyebiliriz.

F# kısaca;

OCAML, ML, SML gibi diller den büyük ölçüde esinlenilenerek geliştirilmiş, .NET için fonksiyonel programlama yapabileceğiniz bir betik dili.

Dahası:

http://research.microsoft.com/fsharp/fsharp.aspx


Syndicate content
 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.