Hobiye Para Harcamak

deniz tarafından Çar, 15/11/2006 - 5:23pm tarihinde gönderildi.

Amatör olarak oyun yapımı ile uğraşanların başarılı olabilmek için yaptıkları işi ciddiye alıp çok çalışmaları gerekir. Çok çalışmanın yanısıra farklı ve kaliteli olabilmek için mutlaka bu yapılan işe bir miktar para harcamak gerekmekte. Neden böyle düşünüyorum? Buyrun...

Kimi forumlarda ve mesaj gruplarında görüyoruz; amatör, hevesli arkadaşlar yaptıkları çalışmaların, kurdukları grupların duyurularını yapıyorlar. Oyunlarının indirilmesi için web adresleri veriyorlar.

Örnek:

Kurtlar Sofrası - Diriliş
ya da
Killer Mate - Killing Is My Business

web adresi:
www.geocities.com/hedehodoavenue/murat17/index.html

son versiyonu indirmek için:
http://rapidshare.com/files/3474779/ks_dirilis.zip

Açıkçası ben bu tarz bir ilan gördüğüm zaman ilk olarak grubun/oyunun web sitesini ziyaret ediyorum. Web adresine baktığım, ve bu tarz bedava bir hosting hesabını gördüğüm zaman ise oyun/grup hakkında bir ilk izlenim edinmiş oluyorum, ve bu ilk izlenim ise olumsuz oluyor (nedeni ise az sonra!). Ve genelde web sayfasına gittiğim zaman da karşılaştığım baştan savma hazırlanmış, içerik yoksunu -şey- de bu ön yargımı doğrulamış oluyor. Elbet istisnai durumlar vardır, ama istisnalar kaideyi bozmuyor..

Peki nedir burada yanlış olan? Bedava hosting hizmetinden faydalanmak neden kötü olsun? Niye rapidshare kullanmayalım ki? Efenim, herkes html bilmek, güzel gözüken, içeriği bol bir web sayfası hazırlamayı bilmek zorunda mı? Herkes zengin mi?

Sırayla bu sorulara cevap arayalım:

- Nedir burada yanlış olan?
+ Onca emek sarfederek ortaya çıkardığınız projenizi insanlara sanki çok önemsiz bir iş gibi baştan savma sunmak. Kendinizi ve projenizi tanıtmak için ortaya çıkardığınız bir web sayfasını kötü tasarımla ve içerik yoksunu olarak hazırlayarak potansiyel oyuncu/deneyici kitleniz üzerinde işin başında olumsuz bir etki yaratmak. Gönüllü olarak oyununuzu indirip deneyecek olan bir kitlenin işini zorlaştırarak zaten az sayıda olan geri bildirim imkanınızın yarısını daha çöpe atmak. İnsanların gözünde; 2. sınıf yazılım geliştirici konumuna düşmek.

- Bedava hosting hizmetinden faydalanmak neden kötü olsun?
+ Sayfanın açılış performansı düşüktür. Direk dosya indirimine çoğu izin vermez, verenlerde dosya miktarını 3-5 mb da sınırlandırırlar (yada 10, sonuçta hiçbir zaman yetmez). Sayfaya reklam koyarlar, en sinir bozucu olan da budur. Internette doğru düzgün sizi ve projenizi ifade edebileceğiniz bir alan adınız olmaz (www.benimsuperprojem.com gibi), ve daha eklenebilecek pekçok şey. Bu kötü yönler direk olarak oyununuzu deneyecek insanlara yansır, doğal olarak ağızda bir tatsızlık, kötü bir etki bırakır. Tek iyi yanı bedava olmasıdır.. ama bu konuya da az sonra değineceğim

- Niye rapidshare (ya da simdiyuklebana.com vb.) kullanmayalım ki?
+ Bu tür servisler çoğu zaman kullanıcının işini zorlaştırırlar, kafasını karıştırırlar. Özellikle rapidshare dosya yükleme öncesinde binbir güçlük çıkartır, çoğu diğer bedava dosya deposu hizmeti veren firmalar da bir şekilde olumsuz yönlere sahiptir. Aslında en önemlisi şu; dosyanın böyle bir kaynaktan geldiğini gören ortalamanın üzerinde bir bilgisayar meraklısının aklında dosyanın içeriği hakkında bazı şüpheler oluşur. Bana göre böyle bir kaynaktan dosya çekmek bir warez sitesinden patch indirmek ile aynı güvenilirlik seviyesine sahiptir. Oraya herkes istediği dosyayı koyabilir. Bu tarz siteler senelerce hertürlü materyal için o kadar fazla miktarda kullanılmıştır ki, böyle bir kaynak ile projemin ismini aynı yerde anılır görmek bile bence bir geliştirici açısından kolay hazmedilebilir bir şey olmamalıdır. Oyunu indirme potansiyeline sahip bir kesim içinde yine bu tarz bir bağlantıya sahip bir proje hiç denemeden 1-0 yenik bir başlangıç yapacaktır.

- Herkes html bilmek, güzel gözüken, içeriği bol bir web sayfası hazırlamak zorun da mı?
+ Eğer bir insan oyun yapmak gibi yoğun teknik ve görsel/işitsel beceri isteyen bir işe soyunmuş ise, html kadar basit bir teknolojiden korkması yada bu teknolojiyi kullanamaması düşünülebilecek bir şey değildir. Bilmiyorsa bile, ya öğrenmeli yada işi bilen birilerine yaptırmalıdır. Ayrıca bir sitenin bu tarz bir proje için uygun özellikler taşıması yeterlidir. Herkes warcraft sitesi gibi bir site yapmak zorunda değil, çok basit ama temiz bir web sitesi hazırlamak, içerik olarak, grubunuzu ve oyununuzu tanıtan tatmin edici uzunlukta bir yazı yazmak, ekran görüntüleri vermek, size ulaşılabilmesi için e-posta adresi belirtmek gibi şeyleri yapmak zor değildir. Web sayfanızı ziyaret eden bir oyun meraklısının karşısına temiz, ve yeterli dolgunlukta tanıtıcı bir içerik ile çıkmanız siz ve oyununuz için çok güzel bir ilk başlangıç olacaktır.

- Herkes zengin mi?
+ Hayır değil. Hatta istatistik enstitüsü nün yayınladığı raporlara göre çoğumuz fakirlik sınırındayız. Fakat kendi alan adınıza sahip olmak, bir hosting firmasından profesyonel hizmet almak pahalı ve sadece çok parası olan insanların yapabileceği bir şey değilki. Özellikle yurt içinde faaliyet gösteren çok sayıda hosting firması var, ve aralarında rekabet çok da fazla olduğu için çok uygun fiyatlara bir proje için yeterli olabilecek imkanları sağlayacak hizmetleri verebiliyorlar. Alan adı alımı için ise yine aynı şey geçerli; alan adları ucuz, hatta yeni ortaya çıkan alan adları (info gibi) bilindik (com,net,org) alan adlarından çok daha ucuz fiyata satılmakta. Ayrıca özgür yazılım kültürünü yaşayan insanlar için sourceforge her türlü hosting hizmetini bedava olarak sağlamakta.

Bu yazının ana fikri ise şu; Hobilerinize yatırım yapın. Nasıl cep telefonunuza her ay düzenli ödeme yapıyorsanız, telekoma para veriyorsanız, internet kafeye para veriyorsanız, oyun dergisine para veriyorsanız, oyuna -korsanda olsa- bir miktar para veriyorsanız, otobüse bir para veriyorsanız... hobiniz olan oyun yapımına da bir miktar yatırım yapmak zorundasınız.

Önce siz yaptığınız işe değer verin, daha sonra insanlardan emeğinize değer vermelerini bekleyin.

deniz.


deniz tarafından Çar, 15/11/2006 - 5:30pm tarihinde gönderildi.

Böyle bir yazıyı yazıpta alternatif çözüm yöntemleri belirtmemek -eksik- olacak.

Yazıda da belirttim ama hatırlatmakta fayda var: sourceforge.net , eğer kodunuzu açmaktan çekinmiyor iseniz müthiş olanaklar sağlıyor.

Türkiye de birçok ucuz hosting firması var dedik; ben sadece 2 örnek vereyim gerisini araştırarak siz bulun (google ilk yardımcınız olacaktır tabii, ama hostbul.net sitesinden de faydalanılabilir.)

rodosweb.com a bir bakın. Sudan ucuz diyebiliriz. kebirhost.net de oldukça ucuz görünüyor.

Yabancı hosting şirketi arıyorsanız webhostingtalk.com dan bir araştırın.

Peki neyi önermessin diye soracak olursanız. acilhost.com, denizweb.net... sakın bulaşmayın, sakın sakın.


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Çar, 15/11/2006 - 9:49pm tarihinde gönderildi.

Çok güzel ve yararlı bir yazı. Bu yazı umarım ortaya "projem var" diyip atlayan sonra proje sayfası olarak reklam manyağı olmuş sayfalar sunan insanlara ulaşır.

Yani arkadaşlar, bugün CSS, HTML gibi artık çocukların kurcaladığı şeyleri biraz gayretle öğrenebilirsiniz. Uğraştığınız projelerinizin dinlenme aralarında ilgilenseniz 1 haftada yarışmaya katılacak derecede web atraksiyonu ortaya koyarsınz.


Ulas (?) tarafından Per, 16/11/2006 - 11:25pm tarihinde gönderildi.

Google da arama yapmissaniz zaten bir sekilde bulmussunuzdur.
Ama ben yinede buraya yazma gerekliligi hissetim.
http://www.thefreecountry.com
addresinde istediginiz sekilde ucretsiz alan ve araclar bulabilirsiniz.
benim tavsiyem orgfree.com nedeni reklamsiz olusu ve size 500MB gibi bir alan vermesi.
arac olarakta tavsiyem NVU. (opensource).
Gunumuzde sunum cok onemli, kullanici ilk once ambalaja bakar. O yuzden yaziya katimamak icten degil. iyi calismalar-


deniz tarafından Cum, 17/11/2006 - 9:25pm tarihinde gönderildi.

orgfree.com sitesinde de indirilecek dosya üzerinde boyut sınırlaması var.

Senede 10-20ytl verip bu dertlerin hepsinden kurtulmak varken, gerçekten uğraşmaya bile değmez.


ulas (?) tarafından Cts, 18/11/2006 - 2:26pm tarihinde gönderildi.

Sana katiliyorum ve her programlama ile ugrasanin kendine ait domain adresi olmasini oneriyorum. Peki nelere dikkat etmeliyiz, iste bunun íle ilgili bir yazi.

How to Choose a Web Host
http://www.thesitewizard.com/archive/findhost.shtml


deniz tarafından Cts, 18/11/2006 - 9:33pm tarihinde gönderildi.

Evet, ulaşın gönderdiği bağlantıdaki yazı hosting gibi olaylara uzak olan çoğumuz için epey yararlı olacaktır.

Ayrıca yine aynı sitede şöyle birde adres var; bu adreste çok çok ucuza hosting sağlayan firmalar listelenmiş. Firmaların bazıları gayet köklü, bunları da incelemekte fayda var.

http://www.thesitewizard.com/archive/findhost.shtml

Hosting olayına girecek arkadaşlara şöyle bir önerim olacak; Tanımadığınız bir firmadan alışveriş yaparken 1 aydan fazla bir sözleşmeye girişmeyin, firmayı denedikten sonra gerekirse uzatma yaparsınız. Piyasada her firma birçok şey vadederken ne yazık ki aralarında dediklerini yapmayan pek çok çürük bulunmakta.


0x0f1c (?) tarafından Cts, 18/11/2006 - 9:46pm tarihinde gönderildi.

Ben şu an sistemhost.com ile calisiyorum. Gayet iyi. Suncular Edirnede ve hızlı.

Denemek için;

7.5 dolar + KDV ye sanal kredi kartı ile domain alın. (internette sanal kredi kartı kullanın)

Yanında;

20 MB alan(HTML)
1 FTP
1 E-Posta

promo2 adı verilen, ücretsiz hostingden istifade edin.

Yada aramaya devam edin. Bende reklam yapmış gibi olmayayım :)


Melih ÜNVER (?) tarafından Çar, 22/11/2006 - 12:28am tarihinde gönderildi.

Sistemhost'tan oyungelistirici.net olarak biz de faydalanıyoruz. Verdikleri hizmet ve teknik destek çok iyi. Sitemizi ziyaret edenlerden ya da kendi içimizde herhangi bir şikayetimiz olmadı. Ortalama 2 haftada 1 kez birkaç saat kesinti oluyor bu da geceleri yapılıyor. Muhtemelen bakım - onarım ve iyileştirme çalışmalarından dolayıdır. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Biraz reklam oldu ama madem insanları buna teşvik edeceğiz birşeyler söyleyelim :)


Gord10 (?) tarafından Cts, 02/12/2006 - 11:41pm tarihinde gönderildi.

Ben de artık paralı host'a geçmeyi düşünüyorum; zira benim geçen yıl yaptığım 88 MB'lık Lost In The Nightmare, birkaç gün önce AGS'de 'Pick of the Month' seçildi ve eskisinden çok daha sık bir şekilde download edilmeye başladı. Sanırım yine oyunyapimi.org'dan birisi şimdiye kadar oyunu host ediyordu (noyan.net'te), o kişinin host'una daha fazla yük olmak istemiyorum (eğer okuyorsa da 1 yıl boyunca bu konuda yardım ettiği için buradan teşekkür ediyorum).

Evet, hobi için paraya kıymaktan çekinmemek gerekir sanırım.
Pazartesi günü ya Rodosweb.com'dan ya da Sistemhost.com'dan alan almayı düşünüyorum.
Sizce ucuz olandan mı yoksa pahalı olandan mı almak en iyisidir?
Bana şu an en uygunu RodosWeb gibi geliyor; ama ileride de 20-25 YTL'lik farkı ödemediğim için pişman olmak istemiyorum; üstelik RodosWeb'te sadece yıllık paketler satıldığı için önce 1 aylık alıp deneme sanşım da yok.
Ama aynı şekilde, Sistemhost'taki paketin 70 $'lık fiyatı da beni korkutuyor (evet, ihtiyacım olan alan 250 MB).

Ve lütfen cehaletimi bağışlayın, günlük hayatla ilgili de bir soru sormak istiyorum. Bir banka hesabına para yatırabilmek için; bizim de o bankada hesabımız olması filan gerekmiyor, değil mi? Elimizde nakit para ve hesap numarası yazılı kağıtla o bankaya gittiğimiz zaman parayı ödemiş oluyor olmalıyız sanırım. (Biliyorum; çok komik bir soru oldu. Ama bunu annemlere de soramam; zira benim 50 YTL'ye host alacağımı öğrendikleri zaman çok mutlu olacaklarını sanmıyorum :P )

Şimdiden teşekkürler.


deniz tarafından Pzt, 04/12/2006 - 8:48am tarihinde gönderildi.

En iyi host kişiden kişiye, yapılan uygulamadan uygulamaya değişebiliyor. Birisinin çok beğenip memnun kaldığı bir hizmeti bir başkası beğenmeyebiliyor. Her firmanın sağladığı her imkan bir diğeri kadar iyi seviyede olmayabiliyor.

Yeni bir hosting firması ile çalışacakların 2 seçeneği var. En iyisi bir deneme hesabı açtırıp 1 ay gibi bir süre bu hesabı kullanmak. Zaten çoğu firma da 15 gün ile 1 ay arasında geri ödeme garantili deneme hesabı açılmasına imkan sağlıyor. 2. seçenek ise, birilerinin tavsiyesine güvenmek. Fakat bu birileri de en azından sizin sitem ihtiyaçlarınıza ve kullandığınız yazılım/tasarım seçeneklerinin hepsini yada bir kısmını kullanıyor olsun ki sizin durumunuz için bir test referansı oluşturabilsin.

Bir hostingin ucuz olması kalitesiz olduğu, pahalı olması ise iyi olduğu anlamına asla gelmiyor. (tecrübe ile sabitttir..). Hosting firmaları ücretleri belirlemede çeşitli stratejiler izlerler. Örneğin dünyada en çok tercih edilen hosting firması olan 1and1.com aynı zamanda en ucuz firmalardan birisidir. İnanılmaz imkanlar sağlar, ve web de bu firma ile ilgili çok sayıda iyi yazı da okuyabilirsiniz. (ne yazık ki -sadece- amerika için satış yapıyorlar...). Türkiye deki -çoğu- firma hizmetlerini yurtdışındaki benzerlerine nazaran oldukça yüksek fiyatlar ile sunuyorlar. Tabii burada bizim firmalarımızın bağlantı giderlerinin yurtdışı firmalarına göre çok daha yüksek olmasının da etkisi var. Ama bir firmanın ne kadar çok müşterisi var ise genelde ücret politikasında da bir ucuzlama gözden kaçmıyor.

Çok müşterisi olan firma da her zaman en iyi firma olacak diye bir garanti de yok ne yazıkki. Örnek vermek gerekirse Türkiye de turkticaret.net diye bir rezalet hosting firması var. Belkide en çok tercih edilen firma, fakat bir o kadar da kötü bir firma.

Sana tavsiyem; sistem ihtiyaçlarına dikkat et. Anladığım kadarıyla öncelikli beklentin yüksek kapasitede bir bant genişliği, ve bu hattın da hızlı olması. 80mb büyük bir rakam. 1000 kişi indirse yaklaşık 80Gb bant genişliği eder. Hosting firması çözümlerini incelerken buna mutlaka dikkat et. Türk firmaları özellikle bant genişliği konusunda cimri davranıyorlar...

Para aktarımı konusunda ise sıkıntı çekmessin. Eğer karşı taraf banka havalesi kabul ediyorsa, direk olarak ilgili bankanın herhangi bir şubesinden hesaba para aktarımı yapabilirsin. Fakat eğer herhangi bir sebepten dolayı firmadan geri ödeme talep edersen işte bu noktada bazı sorunlarla karşılaşabilirsin. Bir hesabın olmadığı için firmanın sana geri ödeme yapması da mümkün olmaz. Bunu da aklının bir köşesinde bulundur.

iyi şanslar :)

deniz.


 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.