GLUI - OpenGL Kullanıcı Arabirim Kütüphanesi - 2
GLUI platformdan bağımsız bir OpenGL kullanıcı arabirimi kütüphanesidir

GLUI kullanarak OpenGL uygulamalarınıza buton, label, textbox, checkbox, listbox, panel, spinner gibi bircok görsel arabirim öğesini ekleyebilirsiniz.GLUI, GLUT kütüphanesi ile birlikte kullanılmak için tasarlanmıştır. Bir başka deyişle, opengl uygulamalarınızda glui kullanabilmek için tek ön şart uygulamanızın glut kullanıyor olması. GLUT un işlediği her platform da (windows, linux vb...) glui yi kullanabilirsiniz.


Serinin bu ikinci dökümanında birinci dökümanda kullanılan kod yapısı üzerine eklemeler yapılarak yeni GLUI widget ları inceleniyor. Panel, ListBox ve CheckBox olarak adlandırılan widget lar örneklendirilirken "LiveVariable" olarak isimlendirilen GLUI özelliği de açıklanıyor.GLUI örnek-2 VC++ 6.0 proje dosyalarını aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

[ GLUI örnek 2 ]

GLUI uygulamanızı derlemek için GLUI library ve header dosyalarına (glui32.lib ve glui.h) sahip olmanız gerekiyor. Bu dosyaları ilk dökümanımızda örnek kod ile birlikte vermiştik. Elinde kütüphane ve header dosyaları bulunmayanlar ilk dökümandan kopyalayabilirler.
Deniz Aydınoğlu :: 2004 :: www.oyunyapimi.org
Bu yazının bulunduğu site: OyunYapimi.org
http://www.oyunyapimi.org

Bu yazı için adres:
http://www.oyunyapimi.org/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=57