Ana Menü
· Ana Sayfa
· Dosyalar
· Dökümanlar
· Forum
· Günün Resmi
· Haber Arşivi
· WWW Linkleri
· Üye Listesi

Forumlar

strncpy ve strncpy_s
 Konu adi : Borland c++ Builder ile Amiral Batti
 Rady10 - YerliOyun
 Kabusta Kaybolmak
 Konsol da programı bekletmek
 Oyun programlama icin hangi programlama dilli ?
 flash! şanlıurfa bilgisayar oyununda(no rapid)
 Sevgilim Olur musun?
 Directx'e başlamak isteyenler bi bakın
 PSP programlama
 Flash tan php
 Bilgisyr oyunu yapmam için üniverstde hangi bölüme girmeliym
 www.arshiv.gen.ms
 Cimg.h ilgilenenler icin
 müttefik oyunu

Konu Disi
 Emraah
 Yeni sitemiz açıldı
 Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?
 Oyun sektöründe hangi görevde çalışmak isterdiniz?
 Takım arkadaşı sorunu
 msn de renklı nıck
 pc hata veriyor ! YARDIM!!
 Gülmek isteyenler Buraya
 İnanılmaz hl 2 modu görüntüsü
 Computer Languages History

[ Forumlara Git ]

oyunyapimi.org: Forums

www.oyunyapimi.org :: Başlığı Görüntüle - gnome - miguel de icaza - Seminer
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   LoginLogin 

gnome - miguel de icaza - Seminer
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Öneri, İstek, Eleştiri vb
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Ragnor

Nereden: Bursa

MesajTarih: Thu Mar 10, 2005 3:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşım öncelikle özgür yazılım yada açık kaynak kod hareketinde kodun açık olmasının nedeni güvenlik değil. Daha çok ahlaki bir tercih. Bu kişiler bilgiyi paylaşmayı istiyor ve kodu açıyor. Ama Stallman'ın'da belirttiği gibi özgür yazılım beleş değildir. Yani "not free as in free beer, free as in free speech", türkçesi beleş biradaki gibi değil, konuşma özgürlüğündeki gibi özgürlük (ingilizcede free kelimesi hem belei hemde özgür anlamına geldiğinden böyle bir karmaşa vardı). Yani açık kaynak kodlu projelerden para kazanamazsın diye birşey yok. Sen belki mysql için para vermeyeceksin ama bağışta bulunanlar olacak ve ayrıca mysql veya mysql gibi projelerin finansmanı için ürünün üzerine ek yazılımlar (açık kaynak kodlu yine) para ile satılıyor. Bu tip yazılımları genelde büyük firmalar kullanıyor. Örnek Php - Zend. Birde şimdi hatırladım Mysql veritabanını ticari amaçla kullanırsan para ödemek zorundasın diye biliyorum.
Yazılımlar için patent değil lisanslar vardır. Patent olayını AB yeni onayladı ki bu rezilliğin önde gidenidir. Bir örnek vermek gerekirse bu site ve bu siteye bu mesajı girerken ben büyük ihtimalle birçok patent'i ihlal ediyoruz.
Arkadaşım senin tavrın biraz armut piş, ağzıma düş tavrı olmuyor mu? Hepimiz açık kaynak hareketi sayesinde çok şey kazandık. Ahlaki olarak bizde açık kaynak hareketine elimizden geldiğince destek vermeliyiz. Ki bu sayede hem bizim gibiler hem de biz bu hareketten birşeyler kazanmaya devam edelim.
Son olarak açık kaynak kod lisanslarından biri ile lisansladığın bir program tamamen sana aittir ve seçtiğin lisansın özelliklerine göre o programın kodlarını kullanacak olanları istediğin gibi kısıtlayabilirsin.
Mesela GPL ile lisanslarsan senin kodunu kullanacak programcılarda programını GPL yapmak zorunda kalır Smile. Ve GPL yapman programını satmana engel teşkil etmez.
Ayrıca oyunlar kullandıkları teknolojiler değildir. Oyunlar oynarken oyuncuya verdikleri histir!

İşin özeti bence oyunlar açık kaynak kodlu olabilir. Bu durum oyunları satmamıza engel teşkil etmez. Ayırca aman benim teknolojimi çalacak diye korkanlar varsa onlar zaten açık kaynak kod olayını anlayamamıştır. Onlar açmasada olur.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
emo2tr

MesajTarih: Thu Mar 10, 2005 4:23 pm    Mesaj konusu: Peki ozaman Alıntıyla Cevap Ver

Bende cocacola nın formulunu istiyom.Simdi cocacola formulunu acarsa gazoz sektoru ivmeli bi yukselişe gecermi:P
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder
emo2tr

MesajTarih: Thu Mar 10, 2005 4:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

"Arkadaşım senin tavrın biraz armut piş, ağzıma düş tavrı olmuyor mu? Hepimiz açık kaynak hareketi sayesinde çok şey kazandık. Ahlaki olarak bizde açık kaynak hareketine elimizden geldiğince destek vermeliyiz."

Ne armutu ne azıma pişi düşü arkadasım.Esas acık kodda armut piş ve düş olayı var.
Ayrıca nedir acık kodda gordugun if then else mi ogreneceksin.Bir programda onemli olan sintax değil algoritmadır.Ben bunun üzerine konusuyorum.
Ayrıca ahlak la acık kodun alakası ne.Ne yani kodu acmazsak gayri ahlaki mi oluyo.
Başa dön
deniz
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Nereden: Ankara

MesajTarih: Thu Mar 10, 2005 5:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alıntı:
Ne armutu ne azıma pişi düşü arkadasım.Esas acık kodda armut piş ve düş olayı var.

biz buna; tekerleği yeniden keşfetmeye çalışmak yerine varolanı anlayıp daha ileriye götürmeye vakit harcamak diyoruz. bilimsel gelişimin temelinde bu basit ilke yatar.

Alıntı:
Ayrıca ahlak la acık kodun alakası ne.Ne yani kodu acmazsak gayri ahlaki mi oluyo.

hayır gayri ahlaki olmuyor. bu bir seçim meselesi. kodu açarsak yazılım dünyasına bir katkıda bulunmuş oluyoruz. açmassak olmuyoruz. basit.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et
cjungie

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Thu Mar 10, 2005 5:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

deniz demiş ki:
yazılımın patenti olurmu? bence olmaz.. olursa ne olur? tamamen kaos ortamı, bu patentlerden kar sağlamaya çalışan bisürü zibidi firma ve yazılım teknolojisinin ilerlemesinde büyük bir düşüş olur.. yazılım patentleri konusu çok geniş ve open source olayından farklı bir çerçevede tartışılması gereken bir sorun.

başlangıç için kaynak:
http://www.nosoftwarepatents.com/en/m/intro/index.html

bu yazılım patenti olayına herkes dikkat etsin, ve tavrını göstersin. denizin dediği gibi kaos ve yazılım sektörü için çöküş olur. pencere sisteminden tutun da mouse tıklamasının bile patentini almak istemiş şirketler var... First Person kamera patentinin alındığını düşünün Smile komik ama bu tip örnek patentler için başvuranlar vardı yanlış hatırlamıyorsam.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör E-Posta'yı gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
hibbit

Nereden: Ankara

MesajTarih: Thu Mar 10, 2005 7:00 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Acık kaynak kodlu yazılım mantığına karşı olanlar için kısa ve öz birşey söylemek isterim.

Bilgisini saklamak isteyen kişiler karşısındakilerden neler öğrenebileceğini göremeyen kısıtlı bilgi sahibi kişilerdir.Gelişme paylaşımla olur.Bu, yazılım üreticileri için de geçerli.İsteyen kodunu açar istemeyen açmaz ama hepimiz bugünlere bir çok açık kaynak kodlu yazılımlarla ulaştık bunu da unutmamak gerekir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
woltrat

MesajTarih: Thu Mar 10, 2005 8:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Seminer' de geçen bazı bilgileri sizlere aktarıyorum,
- Microsoft 60 bin' den fazla patenti kullanmıştır. Fakat gözü açık olan microsoft bu patentleri daha önceden para ile satın almıştır. Örneğin windowsta ki bu mouse un 2 defa tıklanması bile microsoft un patenti dir. Eğer bir proje geliştiriyorsanız ya da yapıyorsanız ilk önce patentlere dikkat edin! Yoksa çok büyük bela alırsınız. Buna da bir örnek verelim ismini vermeyeceğim bir firma microsoft a dava açıyor ve bir çok patentlerin kendisine ait olduğunu öne sürüyor fakat davada (dava 1 yıl a yakın sürer) microsoft patentlerin kendisine ait olduğunu kanıtlıyorak 3 milyon dolara yakın para alır burdan çıkaracağımız şey eğer siz kendinize ait olmayan patentleri kullanırsanız bir gün bir dava açılır size ve sorumlusu sadece siz olursunuz onun için daima atacağınız adımlarınıza dikkat edin. Yapacak olduğunuz projelerde kullanacağınız patentleri izinli kullann.

-Linux ve özür yazılım kafalarına estikleri için kodları açıp vermiolerdır. Bunun 2 nedeni var hakimiyet sizde olması için ve o projenin devam edilebilmeşi içindir. Nasıl hakimiyet bu peki şöyle bir hakimiyet bu, windows bildiğiniz gibi sorunlu bir işletim sistemidir ve programları. Fakat windows açık kodlu olsa idi programda ki hatalı kodları bulup düzeltmeniz mümkün olurdu. Böylece işletim sisteminizin çökmesi ya da programlarınız çökmesi ortadan kalkardı. Ya da bir program var elinizde bu programda yapmak istediğinizi yapamıyorsunuz o programın açık kodlu olduğunu düşünün böylece programı geliştirir sonrada deha üst bir seviye atlardınız. Örneğin amsn açık kodlu ve bazı geliştirmeciler bunu gelişirerek daha iyi yere geldi. Özgür yazılımın amacı daha iyi yerlere gelebilmek kitlesini artırabilmektir. Amacımız bu...

not: sorularınızı bana yöneltebilirsiniz.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
forix

MesajTarih: Thu Mar 10, 2005 11:09 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

woltrat haklısın bir bakımdan. Ayrıca bu tip seminerlere gitmekte yarar var. Çünkü bilgilenmek burda ki amaç. Seminer' de bende vardım, çok güzeel bir seminerdi miguel de gerçektende çok kaliteli bir kişi. Ben oyun programcısı değilim ama bence oyunlar açık kodlu olmamalıdır. O tartışmada bende vardım ve ben açık kaynak kodlu olunmamayı savundum çünkü böyle birşey olur ise hele türkiyede aklıma gelmeyecek şeyler olur. "Uzun yıllar çaba içinde ter içinde uğraştım bitti.." gibi şeyler çok duyarız ayrıca bu açık kodlar olursa o zaman bunu üreten resmen batar. Kendini beleşe vermiş gibi olur kısaca bizim millet bunlara "enayi" der. Ayrıcabu açık kolu olsun diyende bilin bakalım kim? Tabi ki bir türk çünkü tüklerin %60 ından fazlası birşeylerin üstüne konar konamazsa işte böyle sömürgemeye çalışır anca..Sad ben buna üzülüyorum. Neden kendimiz üretmiyoruz bir araya gelip güzel projeler üretmiyoruz evet görüyorum yapanlar yok değil ama destek verek yok veren olsada yeteri kadar değil. ABD bir oyun çıkar çıkmaz burda oluyor peki sizce neden burda çıkan bir oyun ABD' de olmuyor? olamaz mı yani bi nedeni mi var. Bunun için oyunlar asla açık kodlu olmasın olcaksa da abartı olup, "bu oyun benim" dedirticek kadar olmasın bari yoksa bazıları üstüne konar orda burda her forumda aynı oyunun herkese ait olduğunu görürüz.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
Ragnor

MesajTarih: Fri Mar 11, 2005 9:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

emo2tr sana cocacola'nın formülünü veremem. Ama Opencola'nın formülünü verebilirim. Google'a gir "opencola" yaz. Gelen sayfalardan birinin başlığı "Opencola Sotf Drink Formula" işte aradığın o.
Opencola ne dersen şöyle cevap vereyim, Amerikada formulü açık olarak üretim yapan bir cola markası. Amerikanın sadece bir eyaletinde mi ne satmışlar sanırım sadece ama yinede batmamış, ayakta kalmış. Neymiş cola bile ayakta kalıyorsa niye yazılımlar kalmasın?
forix arkadaşım bir başkasının senin emeklerini çalacağını düşünüyorsan hata edersin. Çünkü sen "uzun yıllar çaba içinde ter içinde uğraştım bitti..." dediğin, diyeceğin, diyebileceğin program için bile elbet birilerinin bilgisinden, kodundan yararlanmışsındır. Ama bu programın senin olduğu gerçeğini değiştirmez.
Ayrıca merak etme GPL gibi açık kaynak kod lisansları yazdığınız program üzerindeki hakkınızı tahmin edemeyeceğin kadar iyi koruyor. Biri senin kodunu kullanıp bunu ben yaptım derse o kodu daha önce kendinin açtığını gösterirsin ve adamı rezil edersin, yok adam birde senden çaldığı programı satmaya çalışırsa mahkemeye verirsin, süründürürsün. Bu konudaki tek problem GPL gibi açık kaynak kod lisansların Türkiyede hukuki bir geçerliliği var mı? Bu konuda elbet kesinleşecek ama şimdilik bir kesinlik yok.
ABD'de çıkar çıkmaz burda olan oyun dünya pazarına sunuluyor ama Türkiyede çıkan oyun (ki şu aralar bir tek pusu var çıkacak) yurtiçine satılıyor. Bunun nedeni ise oyunların dağıtımını yapan firmaların güçleri. Yani PUSU'yu EA veya ATARI falan dağıtsa PUSU'da bütün dünyada satılır merak etme. Bunun açık kaynak kodlu olup olmaması ile alakası yok.
Başa dön
emo2tr

MesajTarih: Fri Mar 11, 2005 1:44 pm    Mesaj konusu: guzel Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaslar bu konu uzerine yazmanız beni mutlu etti.Sakın benim open source karsıtı oldugumu sanmayın.Ama taraftarıda degilim sadece aklımda soru işaretleri var.

Esas konuya gelelim.Oyunların kodu acılmalı mı?Mesela pusu kodunu acsa ne olur.Bazı yerlerini degistirsen o kod hala pusuya mı ait olur.Yada soyle sorayım o kodun senin olması için % nekadarını degistirmen gerekir.Sonucta hepimiz tonlarca if for while yazıyoruz.En son pusuyu yapanlar mesala seymi diyecekler "o if yapısı bize ait 3 tane if then else kullanmıssın" gibi...
Başa dön
Ziyaretci

Nereden: İstanbul

MesajTarih: Fri Mar 11, 2005 2:27 pm    Mesaj konusu: Re: guzel Alıntıyla Cevap Ver

emo2tr demiş ki:
Yada soyle sorayım o kodun senin olması için % nekadarını degistirmen gerekir.Sonucta hepimiz tonlarca if for while yazıyoruz.En son pusuyu yapanlar mesala seymi diyecekler "o if yapısı bize ait 3 tane if then else kullanmıssın" gibi...

mühim olan if else falan değil. hatta kullandığın dil bile değil.

Oyunlarda (ve dahi diğer teknoloji ağırlıklı programlarda) korunmak istenen şey algoritmalardır. mesela doom3 de John Carmack in icad ettiği Carmack's reverse Algorithm diye bir algoritma kullanılıyo. (gerçi Carmack bunu kendine saklamıyo, paper falan yazmış bununla ilgili o ayrı mesele) Oyunlarda korunmak istenen bu algoritmalar ve bu teknolojiler. belki yapılan zekice trickler falan filan. konu oyun programlama olunca böyle tricklerle oldukça fazla karşılaşmak mümkün.

Bu durumda, sen kodu elinde olan bir programdan bir algoritmayı alıp gidip başka bir dille bile yazsan, temelinde başkasından alma olayı yatıyo sonuçta. Tabii bir noktadan sonra tüm programlar birilerinden bişeyler alıyor diye bakmak da mümkün.

sonuç: oyunlarda open source olayı olursa biraz zor olur. çünkü kapitalist bir sistem hakim ve rakip şirketler her türlü fırsatı kullanacaklardır. (mesela hl2 nin kodu çalındığında kimbilir kaç kişi onu alıp kendim üzerine oyun yazayım hülyalarına dalmıştır. ve eminin bazı oyun firmalarındaki elemanlar da kodu alıp hiç olmazsa esinlenmişlerdir..) Ama şahsen ben birgün hobi falan amaçlı bi oyun bitirmeyi becerebilirsem kesinlikle açarım kodunu. isteyen alsın ben yazdım diye gezinsin. pek mühim değil. (bkz: yalancılar, yatsı ve mum arasındaki ilişkiyi konu alan atasözü) Smile

Ama oyun dışındaki programlarda, kodu açmanın hiç bir zararı olmaz. (Dikkat: kodu açarsan çalarlar mantığı pek geçerli değil. kod kapalıyken çalınmıyor mu? kaçak alacak adama hiç bir şekilde orjinal aldıramazsın.)

neyse. fazla uzadı. yetsin bu kadar laf kalabalığı.

herkese iyi oyunlar..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör
emo2tr

MesajTarih: Fri Mar 11, 2005 5:10 pm    Mesaj konusu: Ne kapitalizmi Alıntıyla Cevap Ver

arkadaslar bir konu gozden kacıyo.Bazı arkadaslar oyun yapsam kodunu acarım diyo.Bende internette bir cok programımı verdim ornek diye.Ama acaba bu arkadasların işi oyunyapmak ve bundan para kazanmak oldugunda acaba gene aynı sekilde dusunecekler mi? İşte onemli olan bu.Yoksa hep paylasalım.Algoritmalar tasarlayıp birbirimize anlatalım.

Ben ce open source savunan arkadaslar fazla heyecanlı.Open source ancak bibirine saygı duyan emeğin hakkını veren bir dunyada olabilecek bişey.Zaten para olmasa hersey daha iyi olmazmıydı.Neyse siyasi seylere dalmayalım.Open source sa sonuna kadar oyunlarda open source olmalı.Burdaki ikilemi bakalım kim bize acıklayacak.Oyle olursa acalım boyle olursa acmayalım olmaz oyle sey.

Programlama bir sanattır.
Başa dön
tonymontana

Nereden: ist

MesajTarih: Fri Mar 11, 2005 10:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bende arkadaşla aynı fikirdeyim.Eğitim amaçlı olarak belli başlı ufak kodlar belki açık olarak yayınlanabilir ve bu iyidirde bilgi paylaşımı açısından.Ama emin olun mesela 3d studio max 7 nin kodları açılsa (ki kendisi 6000£ civarındadır.) 3 aya kalmaz aynı kalitede bi programı FREE olarak görürüzSmileSmile büyük ihtimallede bi türk kendi ÇOK ÇALIŞARAK TER DÖKEREK yazmış olur:)SmileSmileSmile ama şu an böyle bişey olmadığı için gece gündüz çalışanlar Blender üretebiliyor(ki aslında gerçekten güzel).
Ayrıca kapitalism de böyle bişey olmaz.Para en iyi teşvik edicidir bence...ben bi nevi sosyalist bakış açısına benzetiyorum Komple bir projenin(bir oyun gibi) açık kodla yazılması istiyen bakış açısını.Ama unutmayalım bugüne kadar (sosyalism gibi) insanların ERDEM li olucağına dayanan tüm sistemler çökmüştür.Ayrıca bilgi paylaşımını ROKETliyeceğine inanan arkadaşlara da KOCA BİR HAYIIIRRR diyorum.Çünkü aksine bugün buraya gelebilmemizin sebebi kodların açık olmamasıdır.İnsanlar ürettiklerinin KARŞILIĞINI (crack ve çalınmalara rağmen) alabildikleri için çalışmalarına hız vermiş,TEKNOLOJİ asıl bu şekilde roketlenmiştir...Düşünün bir kez Intel bilgilerini olduğu gibi açsa sadece ve sadece bir kereliğine... 3 sene geçmeden bizim ülkemizde bir CPU üretim şirketi türerrdi.Şimdi bu açık kod savunucuları BAK İŞTE NE KADAR İYİ OLURDU .BİLGİ PAYLAŞIMI SAYESİNDE DAHA ÇOK ŞEY ÜRETİLİRDİ LAF SALATASINI YAPICAKLAR.Fakat Intel dekiler artık eskisi kadar çalışamadıkları ve yıllardır çalışmaları doğrultusunda kazandıkları bilgi birikiminin BEDAVAYA VE HAKSIZ BİR ŞEKİLDE başkalarına geçmesinden dolayı çalışmayı BIRAKACAK/AZALTACAK ve SEKTOR olduğu yerde SEKECEKTİR....Yani insanlar karşılıklarını almıyacaklarını bildiklerinde çalışmaz....Çalışmadan karşılık alıcaklarını bildiklerinde YİNE ÇALIŞMAZ....Onları çalışmaya iten tek şey( en azından kitleler halinde..istisna bireyler olabilir...)PARA dır...Bu yüzden açık kod savunucu olarak bir BUYUK VE TAM BİR Projenin açık kodlu olmasını istiyenleri DÜNYANIN DÜZENİNİ ve insanın nasıl bir yaratık olduğunu bilmemekle suçluyorum...Eveet beyler REKABET olmadan geliişme olmaz..Ve birinin ürettiğine biri BEDAVAYA SAHİP olursa insanlar içinde REKABET duygusu oluşmaz...buda teknolojinin sonu demektir..
Ayrıca programcı olarak sadece yazı yazdığımızı unutmayalım.Bizim yazdığımız yazıları isterseniz "yaaa en nihayetinde yazıdır.Ne önemi var iş miki şimdi bu tabi ki bedava olmalı ...bi sürü emek verilirse verilsin ne önemi var " şeklinde algılar istersenizde " programcılar bir programı oluşturmak için bilim ve teknolojinin tüm inceliklerini öğrenir,inanılmaz fedakarlık ve emek harcıyarak bizim hayatımızı kolaylaştıracak programlar üretirler.Buda BÜYÜK BİR İŞTİR bu yüzden bedava olamaz.Hatta yeterince pahalı olmalıdır"şeklinde algılarsınız..Son olarak ABD ve TÜRKİYE kıyaslaması örnek olarak veriyorum(aslında tam olarak eşit ülkeler değiller ama:)Smile ) ABD de insanlar yasal yazılım kullanıyor ve bilgisayar sektörü hızla ilerliyor..Çünkü bilişim üreticileri emeklerinin karşılıklarını alıcaklarını biliyorlar.Oysa türkiyede böyle bişey yok kimse karşılığını almıyacağını düşünüyor...Ne oluyor hiç birşey üretilmiyor...
Lütfen burada bu yazımdan sonra bir gereksiz "flame war" yaratmıyalım.Karşı görüşlerinizi kibar ve anlaşılır bir dille bekliyorum.
saygılar TONY MONTANA
Başa dön
Ragnor

MesajTarih: Fri Mar 11, 2005 11:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çok önemli birşeyi atlamışsın. Açık kaynak kodlu diye bir program bedava olmak zorunda DEĞİLDİR!!!
Bu çok önemli bir sorun herkes açık kaynak kodlu olursa programcı emeğinin karşılığını alamaz diyor. Sanki şimdi çok iyi alıyorlarda, peeh!.
Çeşitli açık kaynak kod lisansları vardır. Bu lisanslar hem kodunuz üzerindeki hakkınızı iyice korur hem de kodunuzun çalınmasını engeller. Bu tip lisanslarda genelde açık kaynak kodu kullanarak kapalı program yazamazsın, şöyle yapamazsın, böyle yapamazsın diye birçok ibare vardır. Ayrıca kodumu alıp birisi bedava versiyonunu yazarsa ben onunla nasıl rekabet ederim dersen sana cevabım teknik destek olacaktır. Çoğu açık kaynak kodlu yazılım üreticisi firma öyle yapıyor.
Kısaca özetlersek açık kod'u seçerek hem programızın kodunu açar hem başkalarının kodu çalıp haksız kazanç elde etmesini engeller, hem de bu şekilde para kazanmanızı engelleMEz.
Başa dön
cjungie

Nereden: Istanbul

MesajTarih: Sat Mar 12, 2005 2:48 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

tonymontana demiş ki:
.Ama emin olun mesela 3d studio max 7 nin kodları açılsa (ki kendisi 6000£ civarındadır.) 3 aya kalmaz aynı kalitede bi programı FREE olarak görürüzSmile

para vererek bir yazılımı satın alan zaten o yazılım için harcanan emeğe bakmaz, kendi alacağı teknik destek, dökümantasyon, kayıtlı kullanıcılara tanınan ayrıcalıklar vs.. için para verir. yada bu yazılımdan para kazanıyordur ve yasal durumlar ve vicdani sebeplerden fln almayı düşünür.

ayrıca opensource yapılan bir projenin de lisansı olabilir ve böylece orjinal yazılım korunabilir. söylenmiş zaten

PS: bilmeden atmayalım, 3dsmax 7 3000$ civarıdır. bu işten para kazanan biri için ucuz bile sayılır.
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    www.oyunyapimi.org Forum Ana Sayfası -> Öneri, İstek, Eleştiri vb Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız