deniz kişisel yazıları

İmengi 'ye Ziyaret

deniz tarafından Cts, 25/11/2006 - 8:35pm tarihinde gönderildi.

Ankaralı oyun firması İmengi'yi bir bahane ile bu haftasonu ziyaret edebilme fırsatını yakaladım. Aslında bunu şimdiye kadar çoktan yapmam gerekiyordu, ama işte bahaneler çok.

Bilmeyen kalmamıştır ama yine de hatırlatmakta fayda var; İmengi, ofisi Ankara Ümitköy 'de bulunan çiçeği burnunda bir türk oyun yapım stüdyosu. Üzerinde çalıştıkları proje; Hükümran Senfoni ismini taşıyor. Bu arkadaşlar AAA kalitesinde bir oyun çıkarabilmek için çalışmalarına son sürat devam ediyorlar. İlk hedefleri ise başarılı bir demo hazırlayıp yurt dışındaki yayıncıların desteğini alabilmek. -Dikkatini çekmek- kısmını zaten başarmışlar, şimdi sıra elle tutulur, gözle görülür ve üzerine para yatırılabilecek kalitede bir demo hazırlamaya gelmiş.


Hobiye Para Harcamak

deniz tarafından Çar, 15/11/2006 - 5:23pm tarihinde gönderildi.

Amatör olarak oyun yapımı ile uğraşanların başarılı olabilmek için yaptıkları işi ciddiye alıp çok çalışmaları gerekir. Çok çalışmanın yanısıra farklı ve kaliteli olabilmek için mutlaka bu yapılan işe bir miktar para harcamak gerekmekte. Neden böyle düşünüyorum? Buyrun...


Client-Server Test Süreci

deniz tarafından Çar, 08/11/2006 - 12:02pm tarihinde gönderildi.

Client-Server oyun programlamada, hatta aslında direk olarak uygulama programcılığı diyelim, karşılaşılan zorluklardan en büyüğü de sanırım yaptığınız programları -uygun koşullar altında- test edebilmek. Ve hayır, evinizde bilgisayarınız başında oturup 127.0.0.1 üzerinde server çalıştırıp daha sonra yine 127.0.0.1 üzerinden bir client ile server a bağlanarak yaptığınız test basit fonksiyonellik testinin ötesine geçmiyor :/

Özellikle gerçek zamanlı tepkilerin önemli olduğu bir proje üzerinde çalışıyorsanız, yani pratik olarak tur tabanlı olmayan herhangi bir oyunu kastediyorum, paket gecikmesi, paket kaybı, bağlantı kopması, bağlantı hızındaki dalgalanmalar gibi tonla şeyi de test etmeniz gerekmekte.


Massive Multiplayer Java - MINA

deniz tarafından Salı, 07/11/2006 - 3:30pm tarihinde gönderildi.

Java kullanarak client-server uygulamalar geliştirenler bilirler, bu iş hem çok kolay hem de oldukça keyiflidir. Keyifli olmasının en büyük nedeni ise sanırım dertsiz ve bug sız olması :)

Socket ve ServerSocket nesnelerini kullanıp birde bunların üstüne object serialization mekanizmasından da faydalanırsanız 3-5 satır kod ile hemencecik bir client-server uygulama geliştirebilirsiniz.

Tabii bu işin daha başlangıcı. Özellikle server tarafında 100+ kullanıcıyı destekleyecek bir yapı kurmayı düşünüyorsanız aslında herşeyin o kadar da parlak olmadığını görmeniz fazla sürmüyor. Problemin kaynağı ise Java nın client-server haberleşmesinde kullandığı blocking mekanizma. Siz bir ServerSocket oluşturup daha sonra accept() ile bu socket üzerinden bir bağlantı kabul ettiğiniz zaman sistem haberleşme için kullanabileceğiniz bir Socket nesnesi oluşturur. Bu nesne size bağlanan istemci ile haberleşmede kullanabileceğiniz yegane araçtır.


Türk Oyun Sektörü (Aralık.2005 - Haziran.2006)

deniz tarafından Pzt, 26/06/2006 - 11:16am tarihinde gönderildi.

Oyunyapimi.org sitesinin kapalı olduğu 7 aylık dönem içerisinde Türk oyun sektörü içerisinde birçok gelişme yaşandı. Okuyacağınız bu makalede geride kalan 7 ayın Türk oyun yapımı camiası açısında bir incelemesini bulacaksınız.


Syndicate content
 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.