İmengi 'ye Ziyaret

deniz tarafından Cts, 25/11/2006 - 8:35pm tarihinde gönderildi.

Ankaralı oyun firması İmengi'yi bir bahane ile bu haftasonu ziyaret edebilme fırsatını yakaladım. Aslında bunu şimdiye kadar çoktan yapmam gerekiyordu, ama işte bahaneler çok.

Bilmeyen kalmamıştır ama yine de hatırlatmakta fayda var; İmengi, ofisi Ankara Ümitköy 'de bulunan çiçeği burnunda bir türk oyun yapım stüdyosu. Üzerinde çalıştıkları proje; Hükümran Senfoni ismini taşıyor. Bu arkadaşlar AAA kalitesinde bir oyun çıkarabilmek için çalışmalarına son sürat devam ediyorlar. İlk hedefleri ise başarılı bir demo hazırlayıp yurt dışındaki yayıncıların desteğini alabilmek. -Dikkatini çekmek- kısmını zaten başarmışlar, şimdi sıra elle tutulur, gözle görülür ve üzerine para yatırılabilecek kalitede bir demo hazırlamaya gelmiş.

Ziyaretimin ana sebebi ise bu hazırlanan demo çalışmasının test sürümüne katılmaktı. Gerçi buradaki mesajda ve forumlarda gayet ayrıntılı biçimde test sürecinden bahsediliyor, ama kısaca özetlemek gerekirse; bu süreç 3 hafta devam edecek, her hafta sonu 3 grupla test seansları gerçekleştirilecek. Bir haftasonu geride kaldı, önlerinde 2 haftasonu yani 6 grup daha var.

Ofis hakkında izlenimlerim neler? Ofis mekanı Ümitköy 'de Galleria arkasında kalan bir sokakta yer alan dublex bir ev içerisinde oluşturulmuş. Her yeni kurulan girişimci yazılım firmasında olduğu gibi hemen en gerekli şeyler yerleştirilerek (masalar ve bilgisayarlar) çalışma ortamı hazırlanmış, pek bir sade dekorasyon gözümüze çarpıyor, daha doğrusu çarpmıyor çünkü çok da fazla bir şey yok gözümüze çarpacak. Tabi birde bikaç kitaplık rafı ve genelde grafik programlama ve fantazi-bilimkurgu edebiyatı içerisinde gruplandırabileceğimiz alanlarda yer alan kitaplar da dikkatimi çekmedi değil. Duvarlarda Hükümran Senfoni atmosferi ve karakterlerine ait enfes el çizimleri var, bunlar ortamı gerçekten ısıtıyor.

Orada neler oldu? Biz ilk gruptuk, 6 kişi kadardık sanırım. Genelde genç arkadaşlar olduklarını söyleyebilirim. Bizden sonraki grupta yaş ortalaması daha yüksekti. Öncelikle İmengi kadrosununda yer alan arkadaşların isimlerini ve görevlerini kendi ağızlarından dinledik. Herkesin çok mütevazi olduğunu belirtmem gerekiyor, bu çok dikkatimi çekti. Daha sonra Erkan Bayol biraz Hükümran Senfoni 'nin içinde geçtiği kurgu dünyasından bahsetti, bilgisayar ekranından projenin başlangıcından bu yana geçen zamanda göstermiş olduğu ilerlemeyi gösteren çeşitli ekran görüntüleri ve örnek çalışmalar sergiledi. Bunlar üzerine biraz konuşuldu. Bu arada oyun çıktığında bize, yani test ekibinde yer alanlara da bedava birer kopya vereceklermiş, bu güzel bir sürpriz oldu bizim için. (oyun çıksında, ben bedava kopya felan istemiyorum, gidicem parasını verip kendime bir tane alıcam, sonrada rafımda yer alan Pusu ve Kabus'hadi artık'22 nin yanına koyucam)
Daha sonra herkes birer bilgisayarın başına geçti ve demo ları başlattık.

Demo nasıldı? İmzaladığımız bir gizlilik anlaşması var, bir kez daha düşündüm de, sanırım demo ile ilgili düşüncelerimi fazla nesnelleştirmeden ortaya koymam etiğe uygun olacak. Karşılaştığımız şeye kısaca; dağıtıcılara gönderilecek bir demonun hazırlık adımlarından biri diyebilirim. - ayrıntı yok -

Test sonucunda 50 soruluk bir anketi cevapladık, önerilerimizi belirttik ve toplu bir fotoğrafın ardından da test grubu büyük ölçüde dağıldı. Ben bir süre daha oralarda takıldım ekip ile biraz daha sohbete devam ettim, daha sonra 2. test grubu geldi, ve nihayetinde bende artık ekip ile vedalaşarak mekandan ayrıldım.

Toparlamak gerekirse; İmengi ekibi tüm yeteneklerini kullanarak dağıtıcıların kabul edeceği bir demoyu ortaya çıkarmaya çalışıyor. Gördüğüm çalışma henüz bu kalitede olmaktan uzaktı, ama bu bir süreç, ve onlarda bunun farkındalar. Geçtiğimiz aylarda yayınladıkları teknoloji demolarının kat be kat önüne geçtiklerini söyleyebilirim. İmengi artık, evde oturup boş vakitlerinde oyun yapımı ile ilgilenip bir oyun demosu üzerinde çalışan amatör bir ekip görünümünden çıkmış, ciddi bir oyun stüdyosu havasına girmiş. Çok genç, çok mütevazi, yapmaya çalıştıkları şeyin zorluğunu bilen, asla yaptıkları şeyler ile övünmeyen, en kalitesini oluşturmaya yemin etmiş, kararlı bir ekip gördüm ben. Böyle çalışmaya devam ederlerse yeterince iyi bir demo hazırlayarak bir dağıtıcı ile anlaşabileceklerini samimi olarak düşünüyorum. Herşeyi bir yana bırakalım, bu insanlar sadece gösterdikleri cesaret için bile tebrik edilmeyi hakediyor.

Alkışlarım sana İmengi.

http://www.imengi.com
http://www.ceidot.com

deniz.


0x0f1c (?) tarafından Pzt, 27/11/2006 - 7:56am tarihinde gönderildi.

Bu arkadaşların azmine güveniyorum. Ben fikri alınanlar ekibine dahil oldum, maalesef Ankara' ya gidemeyip yerinde görememek çok kötü tabii. İnşallah başarılı olurlar, ortaya gerçekten iyi bir şeyler çıkar. Çıktığı anda bende bir adet orjinal kopya edineceğim.

Gerçi Pusu' nun yanına koyacağımı pek sanmıyorum, zira orjinaline sahip olduğum bir oyunu aktivasyon sorunları sebebiyle şu an oynayamıyorum ve sorularımı yanıtlayacak muhatab bulamıyorum. O yüzden Pusu' dan biraz daha yukarı ve görünür bir yerlere koyacağım kesin :)

Saygılar...


deniz tarafından Çar, 29/11/2006 - 2:28pm tarihinde gönderildi.

İmengi oyun stüdyosunda çekilmiş test ekibi ile ilgili fotoğraflara aşağıdaki bağlantıyla ulaşabilirsiniz. Dikkatli bakarsanız bazı fotoğraflardan projenin son hali hakkında ipuçları edinilebiliyor ;)

http://www.ceidot.com/adres.php?id=33


 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.