En çok satan oyunlar

Misafir Kullanıcı tarafından Per, 29/06/2006 - 11:14pm tarihinde gönderildi.

Tahmin ettiğim kadarıyla bu foruma yada siteye bakan herkesin aklında süper bir oyun projesi vardır ve bunu bir şekilde hayata geçirmek istiyorsunuzdur. Büyük bir ihtimalle hayallinizi süslüyen oyun müthiş grafiklere sahip herkesin severek oynayacağını düşündüğünüz bir 3 boyutlu oyun olabilir, Belki ilerde bu oyunu satıp zengin olmayı bile düşünüyor olabilirsiniz.

Buraya kadar okudunuz ve yazdıklarımın konu başlığı ile ne alakası olduğunu düşünmeye başladınız. Bu konuyu açtım çünkü amacım size oyun piyasasının gerçek yüzüne anlatmak . Şimdi aşağıdaki listeye bir bakın. Bu, şu ana kadar tane bazında en çok satan oyunların listesi.

1. "Super Mario Bros." for NES: 40 Million Units
2. "Tetris" for Gameboy: 33 Million Units
3. "Super Mario Bros. 3" for NES: 18 Million Units
4. "Super Mario World" for SNES: 17 Million Units
5. "Super Mario Land" for Gameboy: 14 Million Units
6. "Super Mario 64" for N64: 11 Million Units
7. "The Sims" for PC: 10 Million Units
8. "Super Mario Bros. 2" for NES: 10 Million Units
9. "Grand Theft Auto: Vice City" for PS2: 8.5 Million Units
10. "Harry Potter and the Sorcerer's Stone" for PSX: 8 Million Units
11. "GoldenEye" for N64: 8 Million Units
12. "Donkey Kong Country" for SNES: 8 Million Units
13. "Super Mario Kart" for SNES: 8 Million Units
14. "Pokemon Red/Blue" for Gameboy: 8 Million Units
15. "Half-Life" for PC: 8 Million Units
16. "Tomb Raider II" for PSX: 8 Million Units
17. "Final Fantasy VII" for PSX: 7.8 Million Units
18. "Myst" for PC: 7 Million Units
19. "Gran Turismo 3" for PS2: 7 Million Units
20. "Dragon Warrior VII" for PS2: 6 Million Units

İlk 6 oyuna bakmanızı istiyorum hatta ilk 10 oyuna bakın. Bunlar 2 boyutlu platform oyunları hepimizin yakından tanıdığı Mario kardeşler ortalığı silip süpürmüş gibi. Peki nedir mario yu bu kadar çok satıran , Müthiş grafiklerimi ?.
Müthiş sesi mi? süper yapay zekasımı , Fizik motoru mu , patlamalar , yada kan fışkırmasımı ? hiçbiri değil . Mario nun hikayesi ; oynanabilirliği sadeliği, eğleceli oluşu, ikinci oyuna dikkat edin. "tetris" Alışkanlık yaptığını herkes bilir.

Peki neden bu oyunlar çok satıyor. Bakarsanız en çok satan oyunların %80 i konsol oyunları (nintendo, gameboy) , araya karışan sadece half life. Bilmiyorum ben biraz için ticareti ile iç içe olduğum için bence en iyi oyun en çok satan oyundur diye düşünüyorum. Düşünsenize 3 aylık sıkı bir çalışmayla sıfırdan kendi tetris oyunuzu yapabilirsiniz. Peki ya bu oyunu ilk yapan siz olsaydınız. Köşeyi dönmüştünüz.

Şimdi , o müthiş grafiklere sahip oyunlar bu listedeki oyunlardan daha iyi diyebilirmisiniz. Dikkat çekmek istediğim konu aslında Oyunun fikrinin ne kadar önemli olduğu.

Belki 3 boyutlu bir oyun projesine başlamadan bir platform oyunu yapmaya ne dersiniz? Hem sizin için gerekli olan alt yapıyı oluşturur hemde kendize grafikçi, sesci arkadaşlar bulmak ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Yada herşeyi kendiniz yapmak gibi başka bir seçeneğinizde var tabii.

Bu yazından sakın 3 boyutlu oyunlara karşı bir anti patim olduğum çıkarılmasın, Bence 3 boyutlu oyunların müthiş geleceği var, ama daha 2 boyuttunda işi bitmedi.
Belki yeni mario, yada tetris fikri sizden gelebilir.
Ne dersiniz ?

Ulaş

deniz tarafından Cts, 01/07/2006 - 7:21pm tarihinde gönderildi.

Belki yeni zuma, feeding frenzy, ricochet, collapse, soldat, alien shooter ... fikri sizden gelebilir. Neden olmasın?


ThE_KinG_OzKaN (?) tarafından Çar, 19/07/2006 - 3:56pm tarihinde gönderildi.

yaws ama her türlü oyun var artık piyasada biz neyi keşfedecez :((( ben ancak oynarım bence :D


Ulas (?) tarafından Pzt, 24/07/2006 - 10:01pm tarihinde gönderildi.

Aslinda butun oyunlar mevcut oyun yapmaya ne gerek var :)
Bence sen oynamaya devam et, bu sitelere zaten ne bakiyorsun, bizler buralarin delisiyiz. Iste Oyun yapacagiz diye ugrasiyoruz. Bos isler degilmi ? sen kafani boyle seylere yorma. Hadi sana iyi oyun oynamalar


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Per, 02/11/2006 - 8:08pm tarihinde gönderildi.

KEsinlikle katılıyorum hala emulator ile eski Atri STe ve c64 oyunları oynayan birisi olarak. Ayrıca çok sıkı takip edemesem de üç boyutlu oyunlarda da uzun yıllardır her şey aynı gibi yıllar önce half life, counter strike vardı şimdi de hep aynı şeyler benzer şekilde oynanış. Halbuki 2 boyutta sizlerin de bahsettiği gibi gerçekten bilgisayar oyunu niteliğini taşıyan aynene zuma vs. gibi alışkanlık yaratacak laptapların boyalarını aşındıracak(aynen c64 summer games de joystick parçaladığımız gibi) oyunlara halen ihtiyaç var.


 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.