Hükümran Senfoni Teknoloji Demosu Yayında!

deniz tarafından Pzt, 07/08/2006 - 6:32am tarihinde gönderildi.

Hükümran Senfoni oyununun merakla beklenen teknoloji demosu yayınlandı.

Demoyu indirmek için proje web sitesindeki bağlantıları kullanabilirsiniz: http://wwww.cediot.com

DG (?) tarafından Pzt, 07/08/2006 - 8:49pm tarihinde gönderildi.

"Sanatçıyı, kullandığı aletler belirlemez" sözüne olan inancımı tazeledi. Eldeki teknolojiler ancak bu kadar kötü kullanılabilirdi. Hem 2:45'lik vidyonun 20 saniyesini teknoloji reklamı ile geçirmek de ne oluyor? Reklam değil, her yönden dünya çapında rekabet edebilir bir ürün görmek isterdim; olmadı. Bir sonraki gelişmeye kadar...


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Salı, 08/08/2006 - 8:27am tarihinde gönderildi.

Teknolojiyi pek verimli kullanamamışlar gibi...Yine de oyun umut verici ve ilgi uyandırıyor. Oynanabilir demo için daha fazla uğraşacaklardır, inşallah daha iyi şeyler ortaya çıkar .


malihsen (?) tarafından Salı, 08/08/2006 - 9:04am tarihinde gönderildi.

Teknoloji Demosunda teknolojileri kulandıklarını göstermiştir fakat biraz sorunlu göstermişler.gölgeler duvarda kullanılan bump lardaki fazla koyuluktan korku oyununa benzemiş . belkide sanat yönetmeni olmadıklarından bu kadar garip bir demo . bazı sahnelerde güzellikler olmuş fakat animasyonlarda bir sorunlar göze çarpıyor.Natural Motion şirketinin daha iyi animasyon programı Euphoria kullansalar iyi şeyler çıkar.
http://www.naturalmotion.com/ bakın


TheCotanak (?) tarafından Salı, 08/08/2006 - 9:42am tarihinde gönderildi.

Gercekten daha iyisini beklerdim. Ancak, daha iyisini bekleme nedenim gozumde cok buyutmus olmamdi bu da bir gercek tabii.. Aslinda bizim ulkeye gore gercekten inanilmaz buyuk bir gelisme kanimca.. Boyle grafik kalitesi (videodan teknik kullanimin azligindan dolayi sadece grafik kalitesini soyleyebilirim) baska yerli oyunda gormedik en azindan. Simdilik bu kadardir, ama eminim ki bu cok cok cok daha gelisecek ve oynanabilir demoda en azindan kendini gosterecektir.. (umuyorum)

Ama o tek tuk, pattern gibi, agacli kotu terrain'i hic koymasalarmis videoya yahu..


deniz tarafından Salı, 08/08/2006 - 9:43am tarihinde gönderildi.

Günümüz kalite standartlarına uyan bir oyun geliştirmek için izlenmesi gereken yol açık:

1) iyi bir ekip kurmak (teknik/sanatsal yeterlilikte)
2) ekibi kaliteli yazılım, ve teknolojiler ile donatmak
3) ekibe yeterli zaman/kaynak sağlamak

İmengi ekibi 1. ve 2. aşamaları imkanlar ölçüsünde yerine getirmeye çalışmıştır. Hatta şunu söyleyebilirim ki; gördüğüm kadarı ile bu ekip şu ana kadar hiçbir yerli projenin sahip olmadığı yazılım kaynakları ile donanmış olarak çalışmaktadır.

İzlediğimiz video kesinlikle imengi ekibinin kullandığı kaynakların ve yaratıcı/teknik ekibin potansiyelini ortaya koymuyor.

Zaman ile herşeyin çok daha fazla yerine oturacağını umuyorum. Kolay gelsin arkadaşlar, çalışmalarınızda başarılar.


ebleda (?) tarafından Salı, 08/08/2006 - 11:11am tarihinde gönderildi.

Bekledigimin bayagi altinda ciktigini belirtmem gerek. Demek ki mesele sadece olanak ve teknolojiye sahip olmak degilmis;) Buradan oyun yapimi ile ilgilenen herkesin ders cikarmasi gerek diye dusunuyorum.

Yapimcilari bu goruntuleri daha da gelistireceklerini belirtseler de, fazla beklenti icindede olmamak gerek.

Yinede Turkiye'de profesyonelce oyun yapma cesaretini gosteren bu kisileri tebkrik etmek gerek. Bunlari nehire atilan ufak tas parcalari gibi goruyorum; Zamani gelince islanmadan karsiya gececek kadar tas birikecektir ve o zaman Turkiye dunya standartlarinda oyun cikaracaktir ama bu simdilik cok uzakta gorunuyor.


tetanoise (?) tarafından Salı, 08/08/2006 - 11:26am tarihinde gönderildi.

Video'yu izledikten sonra bendede çok olumlu bir kanı oluşmadı açıkçası...4 dev ile anlaşıp, ürün lisanslayıp, sırtınızı sadece teknolojiye vererek birşey olmayacağını şahsen görerek birkez daha öğrenmiş oldum...Lakin İmengi sanırım bunu hala görememiş.

İmengi demoda "biz sadece HDR, speedtree, parallax-normal-bump mapping, vs... gösterdik" dese de; ben bu arkadaşlara "-biz zaten speedtree'yi de, gamebryo'yu da daha önceden biliyorduk, niye zahmet ettiniz ki" demek isterim.Ha keza teknoloji demosu sunumu konusuna gelmek gerekirse Epic Megagames'e bakmak gerekir ki Unreal 3 sunumlarını nasıl yapmışlardır, bir "ilk bakış" nasıl yapılmalıdır?

5 sene önce çıkan Ubisoft prodüksiyonu "PoP: Sands of Time" bile beni daha çok etkilemişti, halen daha da etkilemektedir.
İşin "sanat" boyutunun büyük bir vizyon hatası ile "es" geçilmiş olması başlı başına bir talihsizlik. Kimsenin emeğine saygısızlık etmek gibi bir niyetim elbette ki yok ancak gerek modellemede, gerek animasyonda, gerek doku kaplamada, gerek hiç "görmediğimiz" oyun arabiriminde insan "sanatsal yeterlilik" arıyor, uykusuz geceler görmek istiyor...

Bu proje eninde sonunda tamamlanıp piyasaya sürülecek. Buna herhangi bir şekilde şüphem yok. Ancak Turgut Özakman'ın bahsettiği "Şu Çılgın Türkler"in oyun yapımı konusunda iddialı olabileceklerine halen daha inanmıyorum çok istesemde...

Ha bu demoyu izledikten sonra kendime eurosoft'un Komando Yüzbaşı başlığında yaşanan "milli duygu sömürüsü" hadisesini sordum da, hükümran senfonininde pek farklı olmadığına kanaat getirdim. Sırf yeniçeri oynamak bu oyuna para verebilecek onca insan olmasına rağmen bu haliyle beni çekmekten çok itiyor hükümran senfoni.

Bol bol doom 3 oynayıp işin "artwork" boyutunun önemine kafa patlatmalarını, PoP oynayıp çevre-atmosfer tasarımının oyuncunun üzerindeki etkisini idrak etmelerini ve undying oynayıp oynanabilirlik, kamera kullanımı, yönetim nedir görmelerini diliyorum.
Yolları açık olsun...Kolaylar gelsin
ama dedim ya, benim tadım kaçtı...


TheCotanak (?) tarafından Çar, 09/08/2006 - 10:59pm tarihinde gönderildi.

Olm uzulme lan.. Bak, her sey daha guzel olacak :) (ben orada kaldim hala ehehe)


 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.