karga test yayınına başladı

Misafir Kullanıcı tarafından Paz, 13/08/2006 - 12:54pm tarihinde gönderildi.

Türkiye'nin ilk gerçek 3b sohbet sitesi/programı olan Karga test yayınına başladı.

Kullanıcılar, oyunlarda olduğu gibi 3b mekanlarda gezinebilirler, birbirlerini görüp konuşabilirler, görünüşlerini değiştirip çevreleriyle ve birbirleriyle (dansetmek, öpüşmek gibi) etkileşebilirler. Kamera birinci veya üçüncü kişi olarak ayarlanabilir. Konuşurken, kullanıcıların üzerinde, karikatür tarzı konuşma balonları belirir. üç çeşit konuşma vardır: fısıldama, söyleme, bağırma.

Umuyoruz ki gelecekte, Karga'da başka oyun öğeleri de (bulmacalar, taşıt araçları, kullanılabilir nesneler, takım oyunları gibi) olacak.

Karga Java ile yazıldı ve çalısmak icin Java 5 veya üstüne ihtiyaç duyar. Java Web Start teknolojisi sayesinde kurulum gerektirmez, tek tıklama ile çalışıp gerektiğinde kendisini günceller.

Karga'yı www.aptalkarga.com/tr adresinde bulabilirsiniz. Hem sitenin hem programın türkçe ve inglilizce versiyonları mevcut.

Ekran Görüntüleri:
http://img143.imageshack.us/img143/8803/019zl0.png
http://img116.imageshack.us/img116/6017/022bg9.png
http://img150.imageshack.us/img150/9466/008by3.png

r a f t


deniz tarafından Pzt, 14/08/2006 - 8:16am tarihinde gönderildi.

Bu iş için acaip emek sarfedildiği hemen belli oluyor. Elinize sağlık. Umarım ileride insanların gerçek anlamda kullandığı bir ortama dönüşür.


aяda (?) tarafından Çar, 16/08/2006 - 11:26pm tarihinde gönderildi.

Evet üzerin'de baya uğraşılmış. Fakat bence biraz daha grafik yanın'dan geriştirilebilir. Yine'de güzele benziyor.


raft (?) tarafından Paz, 20/08/2006 - 9:45pm tarihinde gönderildi.

begendiginize sevindim :) evet karga uzerinde gercekten de bir hayli ugrasildi. karga bir bucuk yildan fazla emegin urunu ;)

karga minimum kaynak ile yapildigi icin, hem bakim masraflarini azaltmak, hem gelistirme surecini kisaltmak, hem de indirme miktarini en alt sevieyde tutmak icin yazilim cizicisi (software renderer) kullaniyor.

takdir edersiniz ki yazilim cizicisi donanim (hardware) cizicisi kadar guzel cikti veremez. performansi da daha dusuk olacagi icin kullanilan modellerin de du$uk polygonlu olmasi gerekiyor.

yine de kendi adima karga'nin $u anki halinden gayet memnunum :) hele ki, birkac ay oncesindeki haliyle kar$ila$tirinca: mesela mipmapper eklenmeden onceki haliyle. belki yeterli kaynak ve diger imkanlar olursa baska bir versiyonu donanim cizicisi ile yapmak soz konusu olabilir. ancak yine de sanirim birinci onceligim, donanim cizicisine gecmek yerine karga'ya farkli oyun ogeleri eklemek olacaktir

karga'da goru$mek uzere,
r a f t


3ddreams (?) tarafından Pzt, 21/08/2006 - 7:36am tarihinde gönderildi.

Öncelikle güzel bir çalışma yapmışsınız tebrik ederim. Ama şunları söylemeden geçmek istemiyorum. ilk işiniz çizim işini hardware renderer ile yapmak olsun. En başta da hardware yapmalıydınız. Bu hali ile en kötü ekran kartında bile çalışabilir ama en kötü bilgisdayarda çalışamaz. Şu an en kötü kart bile 256mb, onboard ekran kartları bile çok çok iyi hardware renderer yapabiliyor. Projeyi ileriye dönük geliştirin geriye doğru değil. Benim makinem p4 2.66,768ram,radeon9600pro 256mb ekran kartı. Ve sizin oyun 1024x768 çözünürlükte tekliyor.

Kolay gelsin.


ozan ekinci (?) tarafından Cum, 25/08/2006 - 3:54pm tarihinde gönderildi.

Denedim ve çok hoşuma gitti pek bir kimseyiş bulamadım ama olsun yine de çok güzel ve ilginç olmuş.Yapımda emeği geçenlerin emeğine yüreğine sağlık :)


Janberka (?) tarafından Salı, 12/09/2006 - 9:12am tarihinde gönderildi.

Güzel. Fakat hiç kimsecikler yok alice ve ben sadece :(


Misafir Kullanıcı (?) tarafından Cts, 16/09/2006 - 2:44am tarihinde gönderildi.

çok başarılı bir çalışma benzerlerine önce olur umarım. bu proje ise yaygın tanıtım ile güçlendirilip sürdürülebilse
alice olmasa çekilmez içerisi:)


 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 4 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.