Artık Herkes XBOX 360 İçin Oyun Yapabilecek

deniz tarafından Çar, 16/08/2006 - 6:13am tarihinde gönderildi.

Microsoft XNA Game Studio Express ürününü kullananlar hem PC hemde XBOX 360 platformunda çalışabilen oyunlar üretebilecekler. İşin güzel tarafı ise bu ürünü indirmek ve kullanmak tamamen ücretsiz.

XNA platformu size kullanabileceğiniz hazır kodlar, bedava bir geliştirme ortamı ve eğer katılım ücretini öderseniz (99$/yıl) tüm geliştiriciler ile bilgi paylaşımı yapabileceğiniz bir ortam sunuyor. Bu platformu kullanarak oluşturduğunuz projeler hem Windows (PC) ortamında hemde XBOX 360 ortamında çalışabilir halde derlenebilecek.

Geliştirmeyi C# dilini kullanarak yapacaksınız. DirectX kullanımını kolaylaştırmış olan XNA API programlamada en büyük yardımcınız olacak. Yok ben illa hazır motor kullanıcam derseniz Torque oyun motoru (100$) XNA için hazır hale getirilmiş bile. Discreet (3ds max) gibi firmaların bu platform için ürünlerini uyarladığını da gözden kaçırmamak lazım.

Sanırım Indy camiasında artık çok daha fazla C# kodu görmeye ve console muhabbeti yapmaya başlayacağız.

Haberin orjinali: www.gamedev.net

Microsoft XNA ana sayfası: http://www.microsoft.com/xna

deniz tarafından Çar, 16/08/2006 - 6:19am tarihinde gönderildi.

Abi ben oyun yapıcam, nereden başlamam lazım vidi vidi... gibi sorulara git microsoft dan XNA studio yu indir, oradaki dökümanları oku! gibi kolay bir cevap verebilecek pozisyona taşıyor bu gelişme bizi.. Tabi şu 99$ durumunun açıklığa kavuşması lazım. Aslında hobi olarak bile bu işle uğraşanlar için bi para değil tabi. Fakat sanırım yapılan ürünlerin dağıtımı gibi konularda bazı açıklığa kavuşmamış pürüzlü noktalar var gibi. Ayrıntıları gamedev.net deki tartışmadan okuyabilirsiniz.

Hmm bu yaştan soora bide C# mı öğrenicez, neden olmasın :).. Dur ben daha DirectX de bilmiyorum, amaan neyse...


Berk (?) tarafından Cts, 19/08/2006 - 2:11pm tarihinde gönderildi.

Dikkatinizi çekerim bu olay sadece non-commercial oyunlara izin veriyor. Hayrına oyun yapmak isteyen yapar yani. Hala konsollar için ticari oyun geliştirmek green card almaktan daha zor. Kalite kontrolüydü izniydi vs. indie developer lar belki 5 sene sonra konsollara girebilir.


ebleda (?) tarafından Pzt, 21/08/2006 - 7:23pm tarihinde gönderildi.

Microsoft'un "free" veya cuzzi bir ucret diye tabir ettigi seylere karsi dikkatli olmak gerek. Microsoft, FSF'in onunu kesmek, yok etmek icin elinden geleni yapan bir sirket. Genel hareket politikasi da; "Gel sen benim urunume iyice baglan, ve kolem ol. Sonra ben standartlari TEK BASIMA degistirdigimde boyun egip kabullen"'den baska birsey degil.

Platform secerken dikkatli olunmali. Standartlari ve teknoloji gelistiricileri tek bir sirketin elinde olan platformlardan uzak durulmali. Aksi halde bugun C#'i, yarin MS ne isterse onu ogrenmek zorunda kalirsiniz.

Tabi ki "Ben yarinimi mi dusunecem, ben bugune bakarim arkadas!" felsefeli insanlar cogunlukta oldugu icin, Turkiye MS'in kuklasi olmaktan cikamayacak.

Uzun suredir degisik platformlarda yazilim gelistiren arkadaslar ne demek istedigimi bilirler.


 

Ana Menü

Son yorumlar

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.
Daha hızlı mı bilemem, fakat FireFox ve Google araç çubuğunu kullanmak kesinlikle çok daha kaliteli ve güvenli bir web deneyimi sunuyor :)
Bu site; Deniz Aydınoğlu 'nun türk oyun sektörü ile ilgili derlediği, ve site gönüllülerinin yayınlanmak üzere bize yolladığı haberler ile içeriğini oluşturmaktadır. Kimdir bu deniz diye sorarsanız, en iyi cevabı deniz 'in kişisel sitesinde bulmanız olasıdır.